Geoblog.pl    matmax    Podróże    Algieria    Zwiedzanie Algieru
gru

Zwiedzanie Algieru

Algieria
Algieria, Algier

Rano po śniadaniu - konserwy, kiełbasy ,kabanosy i pasztety przyleciały z nami - szykujemy się na spotkanie z naszym kierowcą .
Oprócz aparatów, telefonów i rzeczy osobistych pakujemy do plecaków tzw. niezbędnik algierski tj. chusteczki higieniczne, papier toaletowy ,mokre chusteczki ,żel do odkażania rąk.Niestety w większości wc nawet w restauracjach napotkaliśmy brak papieru i ręczników
Nasza trasa na dziś :l Hotel Saint George najstarszy hotel w Algierze dziś działa pod nazwą El Djazir . Hotel nadal uznawany jest za jeden z najlepszych w mieście. Po krótkiej rozmowie z menadżerem udajemy się w towarzystwie jednego z pracowników na zwiedzanie najciekawszych zakątków hotelu. Oglądane apartamenty, suity , restauracje, centrum spa i rekreacji robią naprawdę wrażenie.
Pomnik Męczeństwa i Chwały - to monument upamiętniający Algierską wojnę o niepodległość.Odsłonięty został w 1982 r w 20 -tą rocznicę odzyskania niepodległości .Ma kształt 3 liści palmy połączonych na górze i chroniących tzw. wieczny płomień na płycie głównej .Przed każdym z liści stoi rzeżba żołnierza.I tu napotykamy pierwszy akcent polski. Projektantem pomnika był Polak Marian Konieczny.Niestety brak możliwości wejścia na płytę główną pomnika.
Następnie z placu obok pomnika przemieszczamy się kolejką linową w dół do Le Jardin d'Essai. Ogród składa się z 2 części i przylegającego z boku ZOO. Roślinność jest w miarę zadbana. Dziś piatek -czyli dla muzułmanów dzień wolny .Wszędzie napotykamy na całe rodziny spacerujące i biesiadujące oczywiście bezpośrednio na ziemi .Można tu naprawdę się zrelaksować a latem wśród drzew znależć mnóstwo cienia.My tym razem szukaliśmy słońca .Temperatura w południe ok. 14-16 st.C.Na terenie ogrodu i ZOO w 1932 r kręcono sceny do filmu Tarzan the Ape Man z Johnnym Weissmullerem.
Przed głownym wejściem schodzimy do metra . Jest czysto i bezpiecznie .Kupujemy bilety tzw. jednorazowego przejazdu w kasie - Koszt 50 din / osobę..Jedziemy 3 stacje do 1er Mai . Następny etap to Rue Didouche Mourad -taka handlowa ulica Algieru. Niestety dziś piatek i prawie wszystko pozamykane.Idziemy w gorę ulicy nasz cel to Cathedrale Sacre-Ceur .Ta katolicka świątynia zbudowana w 1956r jest niestety zamknięta. Obchodzimy wielką budowlę z betonu z zewn. ale nie znajdujemy nawet informacji o godz. otwarcia. Bierzemy taxi - daliśmy wolne naszemu kierowcy - i nasz kurs to plac przy którym stoi budynek Grande Poste.
Trasa ok. 1,5 km kosztuje nas - w przeliczeniu ok. 1,75 zł.
Niestety okazały budynek możemy podziwiać tylko z zewn. bo w środku trwa remont.
Z placu Poczty Głównej (Place Grande Poste) bierzemy Taxi. Naszym kolejnym punktem zwiedzania jest Kazba. Mimo nie wyzerowanego licznika pniemy się w górę ok.15-20 minut .Koszt tego przejazdu kierowca wycenił na 500 Din , jednak po krótkiej wymianie zdań płacimy 200 Din . Przecież w tym kraju litr paliwa kosztuje grosze.
Jesteśmy na samej górze i rozglądamy się ciekawie wkoło .Przy ulicznym barze siedzi kilku mężczyzn i też przyglądają nam się z ciekawością. Kazba po arabsku forteca. Najstarsze budynki pochodzą z XVI w .Miejsce to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kazba to mnóstwo ciasno przylegających do siebie domów, kamiennych schodów oraz wąskich uliczek tworzących swoisty labirynt w którym naprawdę łatwo się zagubić. My schodzimy z góry na dół i ten kierunek polecamy. Byliśmy w ciągu dnia i w grupie 4 osób .Jednak po czasie dowiedzieliśmy się od znajomych mieszkających na stałe w Algierze że mimo wszystko to niebezpieczne miejsce - ale warte zobaczenia .Gdzieś przeczytaliśmy ,że kto nie zwiedził Kazby nie był w Algierze.
Wieczorem spotykamy się ze znajomymi mieszkającymi w Algierze i razem udajemy się w okolice portu do restauracji El Kahina na smaczne ryby i owoce morza.Wszystko świeżo grilowane, pyszne .Polecamy .

wiza do Algierii
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Algierii. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu! Zobacz cenę wizy do Algierii, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.

matmax
Janek
zwiedził 34.5% świata (69 państw)
Zasoby: 317 wpisów317 11 komentarzy11 576 zdjęć576 0 plików multimedialnych0

27.12.2018 - 31.12.2018